Menu

Barbie Collection Blog

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Barbie, ale baliście się zapytać...

Hracek - Toy Museum (2014) (cz. 2)

barbiecollector

Witajcie w kolejnej części foto-wycieczki po praskim muzeum zabawek Hracek! Kontynuujemy naszą wyprawę przez lata 60. i początki istnienia najbardziej znanej lalki świata...

Początek lat 60. był przełomowy dla Barbie. Pomijając spektakularny sukces, jakim okazał się jej debiut na rynku zabawkarskim, w roku 1961, jak na rasową Teen Age Fashion Model przystało, podążająca za wciąż zmieniającą się modą Barbie zmieniła image. Fryzowaną grzywkę i gładko zaczesanego do tyłu ponytaila zastąpił bubblecut (tzw. bombka), wzorowany na fryzurze ówczesnej ikony - Jacqueline Kennedy. W tym samy roku, z taśm produkcyjnych zjechał Ken Carson - chłopak Barbie, natomiast rok później, na sklepowych półkach zawitała Midge - przyjaciółka od serca.

Mimo iż Barbie Bubblecut zadebiutowała już w roku 1961, w muzeum Hracek zaprezentowano modele dopiero z roku 1962. Wówczas to ograniczono wybór z pięciu kolorów włosów (Raven, Blonde, White Ginger, Brownette, Titian) do trzech (Blonde, Raven, Titian), zmieniono podstawowy strój z kultowego, acz oklepanego już w owym czasie kostiumu w czarno-białe pasy, na czerwony kostium na ramiączkach. Zmianie uległ także facepainting - charakterystyczne czerwone usta i dopasowane kolorystycznie dziurki w nosie ustąpiły lżejszemu, mniej wyzywającemu różowi, przypominającemu swym odcieniem kolor arbuza (watermelon). 

Debiutujący w 1961 roku chłopak Barbie - Ken, zawitał na rynku z naturalnie wyglądającymi, flokowanymi włosami (flockegd hair), dostępnymi w dwóch kolorach - blonde oraz brunette. Z powodu nietrwałości floku, który odklejał się od winylowej głowy w kontakcie z wodą, w 1962 roku na sklepowe półki trafił Ken o wmoldowanych włosach i zrewitalizowanej twarzy (Painted Hair Ken).

Na zdjęciu lalki prezentują (od lewej) - Terry Togs #784 (1961 - 1964) oraz Sleeper Set #781 (1961 - 1963), w dwóch wariantach kolorystycznych. 

Podobnie, jak Barbie, także i Midge dawała przyszłym nabywcom możliwość wyboru spośród trzech kolorów włosów (Blonde, Titian, Brownette), do którego przypisany był dopasowany kolorystycznie dwuczęściowy kostium. Z racji tego, że firma Mattel obdarzyła Midge tym samym ciałem, co Barbie, przyjaciółki bez problemu mogły dzielić się garderobą. 

Rok 1963 przyniósł kolejną innowację! Na fali niezwykłej popularności peruk, panującej w modzie kobiecej początków lat 60., firma Mattel stworzyła Barbie Fashion Queen (w produkcji do 1965 roku). Dzięki wmoldowanym włosom i dołączonym trzem perukom o różnym uczesaniu (leżące obok lalki, od lewej: Brunette Pageboy, Red Flip, Blodne Bubble), mała właścicielka mogła zmieniać wygląd Barbie w zależności od okazji i stroju.

 W 1964 roku na rynku pojawił się nowy członek ekipy, będący jednocześnie i chłopakiem Midge, i najlepszym przyjacielem Kena - Allan (po lewej). Jako jedyny, spośród dostępnych postaci, występował tylko i wyłącznie w jednej wersji kolorystycznej włosów.

 Ken i jego przyjaciel Allan prezentują zestawy Time for Tennis #790 (1962 - 1963), Barbie natomiast ubrana jest w strój Tennis Anyone? #941 (1962-1964).

 W tym samym roku do gromadki przyjaciół z Willow High School dołączyła także młodsza siostra Skipper (doprawdy, nie wiem, czemu nie sfotografowałem żadnej z bliska?!), zaś rok później i ona otrzymała swoich własnych, winylowych kompanów - Ricky'ego (ze względu na kolor włosów mylnie koligaconego z Allanem) oraz Skooter, która pomimo iż, tak jak Skipper, dostępna była w trzech kolorach włosów, najbardziej rozpoznawalna jest jako uroczy, piegowaty rudzielec. 

Oprócz samych lalek, w gablocie tej zaprezentowano także szereg ubranek, sprzedawanych w latach 1961 - 1965 oddzielnie, jak np. Polka-Dot Sheath Dress (1962-1963), zaprezentowana na trzech przepięknych Barbie Bubblecut. Zwróćcie szczególną uwagę na Titian Bubblecut o stosunkowo niewielkiej fryzurze i kleistej twarzy (typowa przypadłość tego rocznika), będącą jedną z pierwszych egzemplarzy. 

W roku 1964 nastąpiła także kolejna zmiana wizerunku Barbie. Fryzurę na bombkę, która rosła i ewoluowała z czasem w zależności od kraju produkcji, zastąpiono zrewitalizowanym ponytailem. Tym razem, zamiast fryzowania, grzywka została zaczesana na bok, przysłaniając zalotnie czoło. Swirl Ponytail Barbie pozostała w produkcji raptem przez rok. 

Począwszy od roku 1959, kiedy to wyprodukowano Wedding Day Set #972 (1959-1962), Barbie stała się wieczną panną młodą. Podejrzewam, że nawet pracownicy firmy Mattel nie są w stanie zliczyć sukni ślubnych, jakie wyprodukowano przez te pięćdziesiąt pięć lat istnienia Teen Age Fashion Model. Co ciekawe, Barbie i Ken nigdy oficjalnie nie wstąpili w związek małżeński! Podczas kolejnych prezentacji zestawów ślubnych występowali wyłącznie w roli modeli.

Poniżej Swirl Ponytail Barbie prezentuje drugą w historii suknię ślubną - Bride’s Dream #947 (1963-1964). Towarzyszący jej Painted Hair Ken ubrany jest w zestaw Tuxedo #787 (1961 - 1965), zaś druhna Skipper ma na sobie strój Junior Bridesmaid #1934 (1966).

W przeciwieństwie do zaprezentowanej powyżej gabloty, ukazującej głównie nowości, wyprodukowane w latach 1961-1965 pod logiem Mattela, kolejna skupia się wyłącznie na strojach, wydawanych w tym okresie, prezentując przy okazji modę początków lat 60. 

Blonde Bubblecut w sukience Party Date #958 (1963), Titian Bubblecut w Country Club Dance #1627 (1965) oraz Titian Midge w zestawie Dancing Doll #1626 (1965). 

Dwie Blonde Midge prezentują natomiast zestaw idealny na chłodniejsze dni - It’s Cold Outside #819 (1964-1966).  

Tu także zaprezentowano niezwykle istotne akcesorium dla małych wielbicielek Barbie, tzw. Carying Case, dzięki którym zarówno lalka, jak i jej garderoba mogła towarzyszyć właścicielce w każdej, nawet najkrótszej podróży.

Patrząc z dzisiejszej perspektywy, osiem pierwszych lat istnienia Barbie to ciągłe zmiany i innowacje. Najwidoczniej dla samej Barbie, ważniejsza od zmiany fryzur, garderoby czy koloru szminki była kolejna (!) suknia ślubna - Beautiful Bride #1998 (1967).

Podstawę ekspozycji ostatniej gabloty, prezentującej lalki vintage, stanowi Barbie's Fashion Shop (w jednym z katalogów nazwany Barbie's Fashion Salon), wyprodukowany w 1963 roku. 

Blonde Bubblecut Barbie, ubrana w wieczorowy płaszcz oraz dopasowaną do niego suknię Golden Glory #1645 (1965-1966), obok niej Fashion Queen Barbie (w blond peruce), prezentująca zestaw Fashion Luncheon #1656 (1966-1967). W tle - Evening Enchantment #1695 (1967).

Golden Elegance #922 (1963)

Dwie Fashion Queen (od lewej) - Career Girl #954 (1963-1964) oraz Midnight Blue #1617 (1965).

Znalazło się tu także miejsce na jeden z najładniejszych (moim zdaniem!) mebli, jakie kiedykolwiek wydano dla Barbie - Suzy-Goose Vanity Table (1963).

Dziwić może jedynie parada Growin' Pretty Hair Francie (1970 - 1973), które nijak nie wpasowują się w stylistykę początku lat 60. Stanowią one jednak zapowiedź tego, co dziać będzie się w kolejnych gablotach.

Ale o tym następnym razem! ;)

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • Gość: [manhamana] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  REWELACYJNA relacja z wystawy! Jestem zachwycona zdjęciami i opisem!
  Dawna Barbie to miała styl! Patrząc na obecne pink potworki aż się tęskni za modelami vintage! I te ciuszki tak pięknie odszyte. Już nie mogę się doczekać kolejnej relacji!

 • Gość: [dollbby] *.cn.net.pl

  <3 popieram Mahnamane!

 • Gość *.skybroadband.com

  Byłam w tym muzeum i gorąco polecam, jest fantastyczne, a do tego niedrogie i blisko! Sama zrobiłam tam ponad 400 fotek :D dzięki za reportaż, jak miło je znowu zobaczyć.
  Aga Fleurdolls

 • Gość: [Ania z Doll Second Hand] *.play-internet.pl

  Tyle lalek robi wrażenie, a pomyśleć, że to jeszcze nie koniec... Zauroczyła mnie Skipper w stroju druhny :-)

 • Gość: [Katarzyna Zbieraczka Dziwaczka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zdecydowanie powinieneś napisać polską monografię Barbie, a Mattel powinien ją sfinansować . Podziwiam Twoją wiedzę ...

 • barbiecollector

  Dziękuję za miłe słowa!
  Całkiem możliwe, że kiedyś zabiorę się za pisanie książki o tejże tematyce ;)
  Na razie pozostaje mi tylko zabranie się za kolejny wpis ;)

 • Gość: [Katarzyna Zbieraczka Dziwaczka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ... a mnie śledzenie Twoich wpisów - wiele się z nich dowiedziałam ... i czekanie na książkę :) Pozdrawiam serdecznie :)

© Barbie Collection Blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci