Menu

Barbie Collection Blog

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Barbie, ale baliście się zapytać...

Jak rozpoznać vintage Barbie? - PORADNIK

barbiecollector

W związku z faktem, że kolekcjonowanie Barbie staje się coraz popularniejszym hobby w Polsce, sprzedawcy używanych przedmiotów, czy to na pchlich targach, czy to na Allegro, często starają się wcisnąć kupującym przysłowiowy "kit". Ostatnimi czasy bardzo modne stało się także określenie "vintage", które, w przypadku lalek, w większości jest nieadekwatne do oferowanego produktu. Do tej pory aukcje z modelami z lat 90., czy tymi wydanymi po roku 2000, opisane, jako "niewiarygodna okazja!", "vintage Barbie", "gratka dla kolekcjonerów", "prawdziwy biały kruk" wśród nas, kolekcjonerów, pozostawały w sferze żartów. Jednakże, kiedy na Allegro pojawiła się aukcja z lalką wydaną pod koniec lat 80., opisaną jako "vintage" i z ceną "kup teraz" w wysokości 10.000 złotych (później, po kilku mailach informacyjnych kwota "kup teraz" została zmieniona na 2.000 złotych), Privace wyszła z inicjatywą poinformowania na naszych blogach tzw. laików oraz początkujących kolekcjonerów, by ostrzec i ochronić ich przed nieuczciwymi (postępującymi świadomie, bądź nie?!) sprzedawcami...

Tak więc... Drogi początkujący kolekcjonerze lalek Barbie! Zaczynamy krótkie szkolenie! ;)

 

Lalki Barbie można podzielić na kilka następujących kategorii:

1. Vintage Barbie - czyli lalki wydane między rokiem 1959 a 1966. Do nich zaliczamy: Barbie Ponytail (od #1-#6), Barbie Bubblecut (bez oznaczeń numerowych, rozpoznawane po dacie wydania; więcej o nich TU), Barbie Swirl, Barbie American Girl oraz Barbie 'Fashion Queen' i 'Miss Barbie'. Do tej grupy zaliczamy także Kena (Flocked Hair oraz Pained Hair), Midge, Allana Skipper oraz jej przyjaciół.

Przykłady:

 vintage Barbie Bubblecut (1963)

 vintage Midge Straight Leg (1962)

 

2. MOD Era Barbie - czyli lalki wydawane od 1966 do 1976 (niektórzy wydzielają jeszcze z MOD Ery kategorię Malibu Barbie, aczkolwiek lalki te jak najbardziej kwalifikują się do MOD Ery). Cechą charakterystyczną (ale nie dystynktywną!) tego okresu jest skrętna pod kątem talia oraz zginane nogi. Obie te cech jednakże występują zarówno w okresie wcześniejszym (np. Bendable Legs Midge!), jak i późniejszym (lata 70., 80., 90.!). W tym przypadku należy kierować się sygnaturą, oraz twarzą lalki, o czym możecie przeczytać poniżej...

Przykłady:

 Barbie 'Malibu' (1971)

 Standard European/Canadian Barbie (1976)

 Barbie 'Ballerina' (1976)

 

3. Wczesne Superstary/koniec lat 70. - czyli lalki wydane między rokiem 1977 a 1979. To pierwsze modele wyprodukowane na niezwykle popularnym w dekadach późniejszych headmoldzie Superstar 1976. Przykładem takich lalek są opisywane przeze mnie Barbie 'Superstar' (1977) i Barbie 'Fashion Photo' (1978). Cechą charakterystyczną owych lalek jest niezwykła prostota graficyzacji oka, bazująca przede wszystkim na odcieniach niebieskiego i czerni. W kwestii ciał króluje typ Twist N Turn 1966, z rękoma zgiętymi w łokciach pod kątem 90. stopni!

Przykłady:

 Barbie 'Superstar' (1977)

 Barbie 'Fashion Photo' (1978)

 

4. Lata 80. - czyli lalki wydawane przez całe lata 80. Modele wydane w pierwszych latach dekady przypominają w sposobie graficyzacji oczu modele z końca lat 70., natomiast te wydane po roku 1984/1985 mają o wiele bardziej złożony rysunek oka, na który składa się zarówno wiele elementów (kreski, kropki, trójkąciki, itp., mające przypominać refleksy światła na gałce ocznej!), jak i wielość kolorów! Lata 80. pod względem ciał dzielą się na dwa główne typy - pierwszy, to wspomniane już ciało TNT 1966, z rękoma zgiętymi w łokciach, drugi natomiast to cialo TNT 1966 z rękoma prostymi w łokciach, wprowadzony w serii 'My First Barbie'.

Przykłady:

 Barbie 'Movie Date' (1982)

 Barbie 'Fashion Play' (1986)

 Barbie 'Fashion Play' (1988)

 

5. Lata 90. - czyli lalki wydawane przez całe lata 90. Takich lalek na aukcjach spotkać można najwięcej i w większości nie są one warte sugerowanych cen, zważywszy na ich stan zużycia! Cena używanej lalki z lat 90. nie powinna przekraczać w mojej opinii 50. złotych, chyba, że jest to jakiś niezwykle rzadko spotykany okaz, np. używana 'Totally/Ultra Hair' Whitney (1991). Cena lalek z lat 90. w stanie niemal idealnym lub NRFB zależy także od tego, jak popularny i jak cenny jest dany model.

Przykłady:

 Barbie 'Mermaid' (1991)

 Barbie 'Cut N Style' (1994)

 Barbie 'Shoppin Fun' (1996)

 

6. Barbie wydane po roku 2000 - modele równie często spotykane na Allegro, równie często po za wysokich cenach, jak na mój gust. Lalki najczęściej wydane na ciele typu belly button 1999, czyli bez skrętnej talii, z rękoma prostymi w łokciach (zdarzają się wariacje na ten temat!), odchylanymi na bok.

7. Barbie Kolekcjonerskie - począwszy od serii 'Happy Holidays', wydawanej od roku 1988, poprzez wszelkie modele wzorowane na gwiazdach kina, 'The Dolls of the World', modele na ciele Model Muse, po lalki tworzone wyłącznie z myślą o dorosłych zbieraczach, np. Silkstone, reprodukcje czy Barbie projektu Boba Mackie. Ich ceny również zależą od stanu lalki i ilości modeli dostępnych na rynku. Aby dowiedzieć się więcej o podziale "lalebowym", zapraszam na bloga Loreen ;)

Przykłady:

Barbie 'Australian' (1992)

 Barbie 'Circus Star' (1994)

 Barbie 'Victorian Lady' (1996)

 Barbie Beyonce (2005)

 Silkstone Barbie 'Stolen Magic' (2005)

  reprodukcja 'Made for Each Other' (2006)

reprodukcja Barbie & The Rockers (2009)

 reprodukcja 'Registered Nurse' (2010)

 

Tyle o kategoriach, na które (mniej więcej) możemy podzielić nasze Barbie.

 

 

Jeśli już postanowicie kupić jakąś Barbie (bądź też kogoś z jej licznej rodziny!), zwróćcie uwagę na kilka istotnych szczegółów:

1. Po pierwsze - twarz! Ona jest niejako kluczem do rozwiązania zagadki "vintage czy nie?!". Aby się zbytnio nie powtarzać, zapraszam do przeczytania mojej małej encyklopedii dotyczącej headmoldów kobiecych stworzonych między rokiem 1959 a 1991.

2. Po drugie - jeśli zaczęliśmy od twarzy, pozostańmy na chwilę w okolicach główki Barbie. Mianowicie - sygnatura głowy! Tu już jest nieco większy problem, ponieważ nie w każdym okresie sygnatury na karku się pojawiały. Np. w latach 80. często spotykane były modele (zwłaszcza Barbie z twarzą Superstar 1976!), które sygnatury nie posiadały! Jednakże, wierząc, że Vintage Barbie od Superstar Barbie rozpoznać już umiecie i zastanawiacie się, czy lalka z headmoldem Oryginal/Vintage 1958 to rzeczywiście vintage, a nie reprodukcja, prosta wskazówka - lalki vintage NIE MIAŁY sygnatur na karku! Dopiero reprodukcje i lalki z serii Silkstone mają "wygrawerowaną" nazwę firmy i datę z tyłu główki! 

 

Przykład sygnatury u reprodukcji vintage Ponytail Barbie - 'Picnic Set' (2006)

 

Przykład sygnatury u lalki z lat 90. - 'Rappin Rockin' Barbie (1991)

 

3. Po trzecie - ciało! I tu dochodzimy do sedna całej sprawy! A jest nią tajemnicza data "1966"! W tytułach aukcji pojawia się ona nie raz, jednakże nie zawsze oznacza, że sprzedawana lalka to okaz z lat 60., ewentualnie z początków lat 70.! Data ta oznacza moment stworzenia prototypu owego ciała (czyli Twist N Turn 1966), dlatego pojawia się zarówno u lalek z lat 60., co i 70., 80. i 90.! Nie dajcie się zwieźć! Więcej o ciałach charakterystycznych dla danych dekad możecie poczytać w moim wpisie "Ciała Barbie rok po roku", natomiast zdjęcia porównawcze znajdziecie we wpisie "Ciała Barbie od 1959 do 2000".

4. Po czwarte (aczkolwiek związane z punktem 3.!) - sygnatura ciała! Nie chcąc Was zamęczać gotowymi sygnaturami, z których i tak mało kto cokolwiek rozumie (takowe sygnatury możecie przeglądać i porównywać, kiedy już jakiś "vintage" zdobędziecie i chcecie go zidentyfikować), zdradzę Wam najprostszy sposób na rozpoznanie wiekowej Barbie! Otóż, sygnatury u modeli z lat 1959-1966 umieszczone są na... PRAWYM POŚLADKU! Późniejsze Barbie otrzymywały sygnaturę na dole pleców (choć są nieliczne wyjątki - np. 'Movie Date' Barbie z 1982 roku)!

Przykłady sygnatur i ich umiejscowienia:

 sygnatura Barbie Bubblecut (1963)

 sygnatura reprodukcji 'Picnic Set' (2006) z datą "2004", jako momentem stworzenia prototypu ciała dla reprodukcji

 sygnatura 'Malibu' Barbie (1971)

 sygnatura Standard European/Canadian Barbie (1976)

 sygnatura Barbie 'Superstar' (1976)

 sygnatura 'Movie Date' Barbie (1982)

 

Mam nadzieję, że choć trochę Wam pomogłem, drodzy początkujący kolekcjonerzy. Jeśli coś nadal pozostaje niejasne, chętnie odpowiem na Wasze pytania w komentarzach! ;-)

BarbieCollector

Komentarze (16)

Dodaj komentarz Dodaj komentarz

© Barbie Collection Blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci