Menu

Barbie Collection Blog

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Barbie, ale baliście się zapytać...

Ciało Barbie rok po roku...

barbiecollector

Dziś postanowiłem skupić się nieco na encyklpedycznej wiedzy dotyczącej Barbie, a konkretnie - jej ciała. Wiem, że już raz robiłem porównanie korpusów tworzonych między rokiem 1959 a 2000, jednak to, czego zabrakło mi w tamtej notce to... daty! Tym razem więc prześledzę ciało Teen Age Fashion Model rok po roku, opisując główne zmiany i modyfikacje. ;-)

A więc zaczynamy!

 

 

Na początek kilka pojęć:

bendlable legs - "zginane nogi"; nogi wykonane z miękkiego winylu, z ukrytym wewnątrz mechanizmem, dzięki któremu można je zginać

straight legs - "proste nogi"; wykonane z twardego wynylu, bez ukrytek mechanizmu odpowiedzialnego za zginanie

PTS (point to side) - dłonie ułożone wierzchnią stroną do boku

PTR (point to rear) - dłonie ułożone wierzchnią stroną do przodu

TNT (twist 'n turn) - "skręć i obróć"; pojęcie oznacza skrętną talię

 

 

Vintage

1958 - Powstaje prototyp pierwszego ciała Barbie, stworzony na podstawie ciała niemieckiej lalki Bild Lilly, którego możliwości ruchowe ograniczają się do poruszania nogami w przód i w tył oraz obracania rąk i głowy dookoła ich własnej osi.

1961 - Wraz z pojawieniem się Ponytail #5 zmienia się sygnatura na prawym pośladku - znak ™ zostaje zastąpiony znakiem ®. Samo ciało pozostaje bez zmian.

1962 - Na rynku pojawia się Midge, która otrzymuje ten sam typ ciała, co Barbie (by przyjaciółki mogły swobodnie wymieniać się ubraniami!), przez co sygnatura na prawym pośladku ponownie ulega zmianie - dodane do niej zostaje, obok imienia Barbie i daty 1958, imię Midge i data 1962. Ponadto pokrętło, na którym mocowana jest głowa nieznacznie się powiększa, tym samym sprawiając, że policzki nałożonej nań głowy stają się pełniejsze.

1965 - Pojawia się pierwszy model Barbie ('Miss Barbie') ze zginanymi do kąta 90 stopni nogami (bendable legs). Ten typ ciała firma wykorzystuje przy produkcji 'American Girl' (1965-1966) i 'Color Magic' (1966), ostatnich modeli dzierżących headmold Vintage sygnowany datą 1958.

 

 

MOD Era

1966 - Pierwszy poważny przełom w kwestii ciała Barbie! Powstaje korpus TNT (twist 'n turn), posiadające skrętną pod kątem talię, proste w łokciach ręce PTR (point to rear) i zginane nogi! Barbie otrzymuje także nowy headmold zwany 'Eyelash Era' lub 'TNT', sygnowany wewnątrz datą 1966.

1967 - Powstaje 'Standard Barbie Doll', której ciało jest bezskrętną w talii wariacją ciała TNT 1966, spotykaną zarówno z prostymi, plastikowymi nogami (straight legs), jak i zginanymi (bendable legs).

1968 - Na rynek wkracza 'Talking' Barbie, będąca pierwszą w historii mówiącą lalką Barbie! Jej ciało jest modyfikacją ciała TNT 1966 z wbudowanym wewnątrz klatki piersiowej mechanizmem wydającym dźwięki, który uruchamia się pociągnięciem za sznurek zwieńczony kwiatkiem, umieszczony z tyłu szyi lalki. 

1969 - Pojawia się pierwsza arytukułowana Barbie - 'Dramatic New Living', która oprócz standardowej arykulacji rąk, nóg i głowy może zginać stawy kolanowe i łokciowe oraz poruszać nadgarstkami!

1970 - Kolejna modyfikacja ciała TNT 1966. Tym razem zmianie ulegają ręce (dotąd obie proste PTR) - prawa pozostaje PTR, jednak lewa staje się PTS!

1971 - Pojawia się 'Busy' Barbie, której ciało, bazujące na ciele 'Dramatic New Living' Barbie (1969), zostaje wzbogacone o zamykane/otwierane dłonie, dzięki czemu lalka może chwytać drobne przedmioty!

1972 - Mattel łączy ciała dwóch rewolucyjnych modeli: 'Talking' Barbie (1968) i 'Busy' Barbie (1971), w jeden - 'Talking Busy' Barbie! Lalka ta nie dość, że chwyta i nosi przedmioty, to jeszcze potrafi mówić! 

1972 - Firma idzie o krok dalej w kwestii ruchomych ciał, tworząc 'Walk Lively' Barbie. Model ten posiada wariację ciała TNT 1966 z typem rąk wprowadzonym w roku 1970, która za pomocą wbudowanego specjalnego mechanizmu sama wykonuje kroki, poruszając przy tym rękoma (przeciwnie do poruszanych nóg: lewa noga i prawa ręka z przodu, prawa noga i lewa ręka z tyłu) i głową (prawo-lewo)!

1972 - Powstaje pierwsza reprodukcja - nie-reprodukcja Barbie Ponytail ('Montgomery Ward Exclusive Re-issue'), do której stworzenia firma wykorzystuje formy odlewnicze ciał vintage produkowanych od roku 1962. Sygnatura pozostaje identyczna, jak w przypadku lalek vintage!

1976 - Na rynku debiutuje Barbie 'Superstar', która oprócz nowej twarzy (headmold Superstar 1976) otrzymuje nowe, "stare" ciało, będące modyfikacją korpusu TNT 1966. Tym razem modyfikacji poddano:

*nogi, które nie zginają się już aż to kąta 90 stopni, mają węższe biodra i stopy o wyraźnie zarysowanych palcach!

*klatkę piersiową - piersi ze spiczastych stały się bardziej okrągłe!

*część miedniczną, która jest nieco węższa i ma mniej wyraźnie zarysowane aspeky fizyczne tych części ciała!

*ręce - po raz pierwszy w historii pojawiają się ręce PTS (point to side) zgięte w łokciach pod kątem 90 stopni, które można odchylać na boki!

*skrętną talię, która już nie jest skośna, a pozioma!

Odtąd tą właśnie modyfikacją ciała TNT 1966 będzie obdarzana Barbie i każda jej przyjaciółka mierząca 11,5'!

 

 

Lata 80.

1984 - Wraz z serią 'My First' - tanią linią prostych modeli Barbie, skierowaną do najmłodszych, pojawia się kolejna modyfikacja ciała TNT 1966 z 1976 roku, o węższych biodrach (dzięki którym lalkę łatwiej ubrać!) i nowym typie rąk - PTR prostych w łokciach, których możliwości ruchowe ograniczają się wyłącznie do obrotu wokół ich własnej osi!

1984/1985 - Zmianie ulega dolna część modyfikacji ciała TNT 1966 z 1976 roku. Po pierwsze - część miedniczna odzyskuje wyraźne modlowanie intymnych miejsc. Po drugie - odtąd nogi tworzone są z nieco innego winylu, przez co nie zginają się one już tak "głęboko", jak dotąd! Ponadto stopy stracą wyraźny rysunek palców, stają się bardziej "łagodne".

 

 

Lata 90.

1991 - Ponownie zmianie ulega korpus TNT 1966 zmodyfikowany w 1976 roku. Tym razem różnica widoczna jest na klatce piersiowej, gdzie wysmukliła się nieco talia, a piersi powędrowały nieco wyżej i w części miednicznej, która od spodu, w miejscu, w którym styka się z wnętrzem uda jest "wykrojona". Ten typ ciała stosowany był u niewielu lalek Playline (np. Megra z Herkulesa), częściej zaś u kolekcjonerskich!

1993 - Dostępna na rynku seria etnicznych lalek 'Beach Streak' (Shani i jej przyjaciółki), niepowiązanych bezpośrednio z Barbie, posiada nowy typ rąk PTS prostych w łokciach, odchylanych na boki, zwany 'Shani Type'. Z czasem ręce te przenikają do świata Barbie...

1993 - Po raz pierwszy od lat 70. pojawia się artykułowane ciało - tzw. 'bend and move' zrobione na bazie modyfikacji TNT 1966 z roku 1976 (ta sama klatka piersiowa!). Firma Mattel wykorzystuje ów korpus podczas tworzenia wszelkiego rodzaju lalek sportsmenek aż do końca lat 90.! W tym czasie zauważalne są przenajróżniejsze modyfikacje 'bend and move':

a) w kwestii rąk:

*ruchome w łokciu

- z dłońmi PTS typowymi dla ciała 'bend and move'

- z dłońmi PTS typowymi dla lalek baletnic (później także kolekcjonerskich!)

*nieruchome w łokciu:

- typowe dla modyfikacji ciała TNT 1966 z roku 1976 ręce PTS zgięte pod kątem 90 stopni

b) w kwestii stóp:

- płaskie, nieruchome, typowe dla ciała 'bend and move'

- płaskie, ruchome

- plastikowy odpowiednik łagodnie zarysowanych stóp przystosowanych do butów na obcasie, wprowadzonych między rokiem 1984 a 1985

- ruchome, z wmoldowanymi baletkami 

1993 - Z okazji 35. urodzin Barbie na rynku pojawiają się reprodukcje lalek vintage! Ich ciała odlane są na bazie wyrobionych już form odlewnicznych, z których korzystano w latach 60., przez co korpusy reprodukcji są nieco niższe i niedokładne (mają np. niedokładnie odlane dłonie - bez odstającego małego palca!)

1998 - Powstaje pierwsza reprodukcja niemodyfikowanego ciała TNT 1966 (Barbie 'Twist 'N Turn Brunette')

1999 - Na fali prostestów dotyczących nierealnych wymiarów ciała Barbie, firma Mattel tworzy korpus 'Belly Button', charakteryzujący się mniejszym biustem, nieco szerszymi biodrami i brakiem skrętnej talii! Ponieważ u lalek playline produkowane było bez przerwy aż do roku 2009, spotkać można wiele jego modyfikacji, począwszy na 'Ever Flex', wykonanego w całości z miękkiego wynylu, które można dowolnie wyginać i formować, po takie, które łączą w sobie różne warianty rąk (proste w łokciach PTS, zginane w łokciach, zginane w łokciach z ruchomymi nadgarstkami) i nóg (bendable legs, plastikowe - zginane w kolanie).

 

 

Po roku 2000

2000 - Powstaje seria 'Silkstone', czyli lalki skierowane wyłącznie do dorosłych kolekcjonerów, przez co ruchomość ciał jest niemal minimalna(skrętna talia, ręce i nogi ruszają się w przód i w tył, głowa natomiast obraca się wokół własnej osi)! Klatka piersiowa i część miedniczna bazuje na modyfikacji ciała TNT 1966 z roku 1991, nogi i ręce natomiast stworzone są specjalnie na potrzeby serii. Nazwa 'Silkstone' oznaczająca "jedwabny kamień" dotyczy nowego gatunku winylu, z jakiego wykonywane są te lalki, który w wyglądzie i dotyku przypomina porcelanę, ale jest o wiele trwalszy! 

2004 - Wraz z serią 'Model od The Moment' debiutuje nowe ciało, zwane 'Model Muse' (sygnowane datą 2003). Początkowo wyłącznie stosowane u linii kolekcjonerskich, z czasem wkracza do playline (seria 'Top Model'). W porównaniu z TNT 1966 ten typ ciała jest o wiele bardziej nienaturalny i wychudzony! Ruchomość ciała ogranicza się do poruszania nogami w przód i w tył, ręce dodatkowo można odchylać na boki, głowę obracać wokół jej własnej osi. 'Model Muse' występuje w czterech wariantach:

*z obiema rękami zgiętymi w łokciach, opartymi na biodrach

*z obiema rękami prostymi

*z lewą prostą, prawą zgiętą i opartą na biodrze

*z lewą zgiętą i opartą na biodrze zaś prawą prostą

2005 - Kolejna fala reprodukcji modeli vintage wypływa na rynek wraz z nowym, o wiele lepszym pod względem wykonania i zgodności z lalkami lat 60. ciałem, niż korpusu reprodukcji z roku 1993!

2007 - Wśród lalek kolekcjonerskich pojawia się seria 'Jazz Baby', a z nią w pełni artykułowane ciało 'Pivotal'. Oprócz podstawowej artykulacji lalki na ciele 'Pivotal' potrafią zginać stawy kolanowe i łokciowe, mają ruchome nadgarstki i przegub pod biustem. Ciało to zostało stworzone w oparciu o korpus 'Model Muse', przez co 'Pivotal' zwane jest jego artykułowanym odpowiednikiem!

2009 - Z okazji 50. urodzin Barbie Mattel wypuszcza serię lalek playline 'Fashionistas', których ciała, podobnie jak w przypadku 'Jazz Baby' (2007), mają dwanaście punktów artykulacji:

*ruchoma głowa

*ruchome barki

*zginane stawy łokciowe

*ruchome nadgarstki

*ruchome stawy biodrowe

*zginane stawy kolanowe (w pierwszej partii lalek 'Fashionistas' kolana zginały się wyłącznie do tyłu, jak w przypadku ciała 'bend and move'; później zamieniono staw kolanowy na kulkowy, przez co można nogę w kolanie przekręcać także na boki!)

*ruchomy przegub pod biustem!

Ciało 'Fashionistas' zostało stworzone w oparciu o korpus 'Belly Button' (1999).

Komentarze (13)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Sigridr] *.play-internet.pl

  Nie mogę zrozumieć, dlaczego Mattel adaptując ciało Bild Lilli dla Barbie, zrezygnowała z odchylania rąk na boki, którą to zdolność Lilli miała...

  Tak, to ja. Powoli wracam do życia, czy też raczej próbuję je odzyskać. Dzięki za pamięć, Mieszku ;*

 • dollsecondhand

  Brakowało mi takiego wpisu - niemal wszystkie informacje o ciałach Barbie w jednym miejscu :-) Zastanawiam się tylko, czy Fashionistas było wydane z okazji 50 lecia Barbie? A propos tych laleczek to bardziej sobie cenię tę pierwszą serię - wymienne głowy wyeliminowały skręt pod biustem, a to jest duuuży plus :-)

 • marspudelko

  Fajnie, że to zrobiłeś, ja mam za dużo lalek, zaległych i teraźniejszych by pisać na blogu coś innego niż o nich. Do tej pory miałem takie informacje w kajecie, ale teraz pozwolę sobie skopiować w formie elektronicznej? :)

  Małą zmianę proponuje dodać przy ciałkach Model Muse, one są z roku 2003 mam takie lalki i widzę po sygnaturce na tyłku :)
  Dopisz jeszcze, że ich ciałko w (biodrach) ma dwa rodzaje. Jedne z biodrem podniesionym na lewo, drugie z biodrem uniesionym na prawo.

  Jeszcze takie małe sprostowanie, czy headmold super star nie powinien być z datą 1976 w nawiasie? Mam kilka "vintagowych" super starów i wszystkie w wnętrzu głowy mają datę 1976 :).

  Fajny wpis, dzięki za niego :)

 • marspudelko

  Dodam jeszcze ,że ciałko MM z uniesionym lewym biodrem oznaczony jest sygnaturą 2003, 2008.
  Ciałko te jest użyte przy mojej Teresce 11-002 z tegorocznych Basics :)

 • barbiecollector

  Sirgird - nawet nie wiesz, jak się cieszę, że dałaś znak życia! :*
  Marku - dziękuję za czujność ;) W przypadku 'Model Muse' data 2004 jest zamierzona, jako data wypuszczenia na rynek serii 'Model od The Moment', jednak przy headmoldzie 'Superstar' rzeczywiście zaszła pomyłka, którą już zmieniam! :D

  Cieszę się, że notka się przydała! Wiem, że pełno takich na zagranicznych stronach, ale wśród polskich jeszcze na taką nie trafiłem, dlatego doszedłem do wniosku, że się przyda! ;)

 • tomaszlalk

  bardzo dobry pomysł tylko zdjęć brak

 • mono-doll

  Niezawodna kopalnia wiedzy, dzięki wielkie :)
  A czy fryzury Barbie, od koloru, aż po umiejscowienie przedziałka, też mają jakąś historię? ;)

 • barbiecollector

  Mono-doll: pewnie fryzury jakąś historię mają... Można wyjść od modeli Barbie #1-#3, które były wydawane wyłącznie w wersjach Blonde bądź Brunette, dopiero przy Barbie #4 pojawił się nowy kolor włosów - Titian. Później na głowie Barbie królowały różne warjacje kolorystyczne, wybrane spośród tych trzech barw. Dopiero mniej więcej w połowie lat 70. sytuacja się ustabilizowała i Barbie stała się blondynką - początkowo miodową, później platynową (Barbie 'Superstar' 1976), później w latach 80. znów miodową, zaś w latach 90. powróciła do platyny, która stała się niemal jej znakiem rozpoznawalnym. Ale oczywiście... jak to w jej świecie bywa - wszystko zależy od konkretnego modelu! ;)
  Osobno sprawa ma się w kwestii fryzur: początkowo królowały Ponytail'e (wśród nich rzadko spotykane były także wersje z podpiętym w kok kucykiem!) , wyparte później przez Bubblecut'y (które mogły mieć przedziałek, lub nie!), które zastąpiono Swirl'em. Erę headmoldu 'vintage' zamyka fryzura typu American Girl, która także spotykana była w różnych wariacjach (przedziałek centralnie, bądź z boku!). W latach 70. włosy Barbie były albo krótkie, albo średniej długości (z wyjątkami), do tego raczej rzadko wszywane! W latach 80. zaczyna się szaleństwo fryzur i długości (pierwsze "długowłose": 'Super Hair' i 'Twirly Curls'), zaś 90. to przede wszystkim długie włosy (początkowo kręcone, później karbowane) i podwinięta grzywka... No i oczywiście modele z superdługimi słowami!
  Taki oto mały skrót...
  Ale dziękuję za podpowiedź! Kolejny temat godny uwagi i wzmianki na moim blogu ;)

 • mono-doll

  Rany, nie sądziłam, że włosy Barbie też mają jakąś historię! Sądziłam, ze są dobierane przez stylistów Mattela na podstawie stroju czy innych czynników. Cóż, pewnie trochę i tak jest, jednak to, o czym napisałeś robi wrażenie. Gratuluję tak ogromnej wiedzy :)

 • loreen-pl

  Świetne zestawienie. Bardzo mi się przyda do identyfikacji. Często zdarzają się lalki z podmienionymi ciałkami...

 • stary_zgred1

  Oj i mnie się to kompendium bardzo przyda! Na razie to zieloniutka jestem w określaniu typu lalek, bo "kolekcja" żadna jeszcze nie istnieje i tak naprawdę czekam dopiero na dostawę pierwszych "trupków". Czy można będzie poprosić o pomoc przy ich identyfikacji, w razie problemów?

 • barbiecollector

  Oczywiście! Podaj tylko maila, a już ja się odezwę i rozpracujemy te trupki ;)

 • stary_zgred1

  Już podaję, bo pierwszy trupek właśnie dotarł! stary_zgred1@gazeta.pl

Dodaj komentarz

© Barbie Collection Blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci