Menu

Barbie Collection Blog

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Barbie, ale baliście się zapytać...

Standard European/Canadian Barbie (1976)

barbiecollector

Dzięki niezastąpionemu Allegro do mojej kolekcji dołączyła kolejna już przedstawicielka ery MOD (okres obejmujące lalki wydane między 1965-1975, które potocznie, określa się mianem "vintage"). Lalka jest o tyle wyjątkowa, gdyż wydawano ją wyłącznie w Europie i Kanadzie! A mowa o Standard European/Canadian Barbie z roku 1976... Oczywiście zauważyliście pewnie niekonsekwencję w moich słowach, dotyczącą ery MOD i daty wydania lalki? Już tłumaczę! Zasadniczo to na lalkach o headmoldzie Superstar (pierwsza wydana w 1976!) zakończono okres "vintage", a, że ta Barbie "Superstarem" nie jest i dodatkowo ma headmold stworzony w 1971, można ją zaliczyć do kategorii MOD...

Początkowo myślałem, że Standard European/Canadian Barbie 1976 wydawana była wyłącznie w kostiumie kąpielowym. Nic bardziej mylnego! Mimo iż to "tania" wersja Barbie, dostępna była także w bardziej wymyślnych kreacjach. Do mnie przybyła naga, więc do zdjęć pożyczyła strój od Barbie 'Picnic Set' (2006).

A propos headmoldów... Standard European/Canadian Barbie 1976 jest dość istotnym modelem w pięćdziesięciodwuletniej historii Barbie! Po pierwsze, to czwarta w kolejności (choć krótka i nie ogólnoświatowa!) zmiana jej wizerunku - po headmoldach: vintage, TNT oraz Stacey. Po drugie, to drugi raz w jej historii, kiedy to Barbie otrzymała headmold stworzony nie z myślą o niej, a o jej przyjaciółce (pierwszy raz wystąpił w przypadku Barbie 'Malibu' 1971 i headmoldu Stacey)... Tak też Barbie ta otrzymała headmold Steffi, sygnowany wewnątrz główki datą 1971.

Ponieważ Standard European/Canadian Barbie 1976 została stworzona z myślą o mniej zamożnych odbiorcach, ciało lalki przypomina nieco podróbkę. Przyznam, że początkowo zastanawiałem się, czy aby to nie jeden z klonów Barbie, tudzież oryginalna głowa na niemarkowym ciele... Oględziny (realne i wirtualne) jednak wykazały, że mam do czynienia z oryginalnym, mattelowym produktem. Nie zmienia to faktu, że, choć odlany na bazie form odlewniczych ciała TNT 1966, korpus tej Barbie jest strasznie lekki. Jakość plastiku także pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza nogi, do których składu dodano najwyraźniej zbyt wiele plastyfikatora, przez co, choć plastikowe (a nie gumowe z mechanizmem zginania!), można bardzo łatwo odgiąć na boki... Nie jest to także typowe ciało TNT (twist n turn), ponieważ pominięto w czasie tworzenia modelu skrętną talię!

 

Sygnatura znad pupy: 8 / © MATTEL. INC. / 1068 / PHILIPPINE

Zastanawia dziwna liczba (1068), która zapewne miała być datą wprowadzenia prototypu ciała - 1966 (TNT) lub 1968, będąca datą stworzenia bezskrętnej kopii cała TNT oraz napis PHILIPPINE z brakującym "s"...

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • aleksja1988

  Wspaniała lalka i bardzo to ubranko do niej pasuje.
  Muszę przyznać, że do Ciebie zawsze warto zaglądać, bo interesujące informacje tutaj są, a tak poza tym to cieszę się, że powracasz:)

 • dollsecondhand

  Ech, te lalki pozostają jeszcze poza moim zasięgiem... :-)

  Twoja jest w bardzo dobrym stanie, gratuluję takiego nabytku.

 • mono-doll

  Nareszcie nowy wpis! A myślałam, że już się nie doczekam! ;)

  Piękna jest ta lalka, jej rumiane policzki mnie urzekają. A co z jej włoskami? Są takie rzadkie czy przerzedzone? Tak czy inaczej, na Twoich zdjęciach wygląda bardzo dobrze. Świetna wędka! :D

 • barbiecollector

  Niestety oryginalnie lalka miała wrootowaną małą ilość włosów, moja dodatkowo ma je wycieniowane ręką jakiegoś niewprawionego, małego fryzjera, stąd ta kitka... ;)

 • tomaszlalk

  Twoja wiedza na temat lalek jest bardzo duża , a słowo 'tania' lalka mnie rozśmieszyło z pewnością dziś do tanich nie należy :) gratuluję nabytku .

 • ashtrayboy

  Strasznie podoba mi się jej strój, prawdziwa amerykańska dziewczyna z niej :)

 • barbiecollector

  W 1959 roku "tania" była nawet Barbie #1, a teraz mało kogo na nią stać ;)

 • Gość: [Mila] *.dynamic.chello.pl

  Witaj! Zajrzałam tu przypadkiem szukając informacji o headmoldzie z datą 1976. Wydaje mi się, że mam lalkę z tej kolekcji - wydaje bo też podejrzewałam, że to podróbka. Ciało było lekkie, porozchodziło się z czasem na spoiwach a głowa fabrycznie oskalpowana na czubku z włosów (de facto słabej jakości) + brak mocowania głowy na hak (zwykłe wkręcenie). Tak więc byłam przez lata pewna, że to podróba - dopiero dziś odnalazłam ją na strychu i na karczku jest jak byk: Mattel Inc 1976.
  Powyżej sygnatury jest kreska (jakby linia włosów jednak tej zaczynają się dużo wyżej) i jeszcze 1 sygnatura: AC 30.
  Znasz się na tym, czy zerknąłbyś na jej zdjęcie? Byłabym bardzo wdzięczna :D

 • barbiecollector

  Z przyjemnością pomogę ;)
  mieszek81@wp.pl - czekam na zdjęcia ;)

© Barbie Collection Blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci