Menu

Barbie Collection Blog

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Barbie, ale baliście się zapytać...

Barbie 'Superstar' (1976)

barbiecollector

Tak się składa, że moje ostatnie zakupy lalkowe wypełniły nieco pudełko z napisem vintage, gdyż, oprócz prezentowanej ostatnio Standard European/Canadian Barbie (1976), do mojej kolekcji dołączyła także inna przedstawicielka lat 70. - Barbie 'Superstar'!

Model 'Superstar' wydany w 1976 roku był wielkim przełomem w dziejach Barbie! A wszystko za sprawą nowego headmoldu, zwanego właśnie Superstar, który począwszy od 1976 panował nieprzerwanie aż do 1991 roku*, stając się tym samym najbardziej rozpoznawanym i najbardziej pożądanym wizerunkiem tej niespełna trzydziestocentymetrowej modelki!

*kiedy to wprowadzono headmold Mackie 1991

Barbie 'Superstar' (1976) stała się przełomem także w kwestii ciała! Co prawda firma Mattel obdarowała ją znanym już od 1966 roku korpusem TNT (twist n turn), poddając go tylko nieznacznym modyfikacjom, ale po raz pierwszy Barbie pojawiła się z rękoma zgiętymi w łokciach pod kątem 90 stopni (tzw. PTS - point to side*). Ręce te stały się niemal symbolem "oryginalnej" Barbie, stały się symbolem luksusu (kopiowanym przez inne firmy!), na który w późniejszych latach zasługiwały tylko droższe wersje lalki, przeznaczone dla starszych dzieci...

*oznacza dłonie skierowane do boku

Oryginalnie Barbie 'Superstar' (1976) ubrana była w jednoczęściową suknię na ramiączka w kolorze fuksji, a jako dodatek boa w tym samym kolorze, wzbogacone w błyszczące, srebrne nitki. Całość dopełniała biżuteria - kolczyki, naszyjnik i pierścionek, wykonane z przezroczystego winylu, zdobione cyrkoniami...

Ponieważ lalkę kupiłem nagą, do zdjęć ubrałem ją w strój od Barbie 'Twirly Curls' (1982), który ma identyczny kolor, co pierwotny outfit Barbie 'Superstar'. Biżuteria także pochodzi z lat 80. i niczym nie różni się od oryginalnej (no, może tylko tym, że w przypadku oryginalnej winyl już dawno by zżółkł!).

Dla ciekawskich (takich jak ja!), lubiących porównywać i analizować zmiany zachodzące w ciele Barbie na przestrzeni lat - nagie zdjęcia Barbie 'Superstar' (1976):

 

Jak widać, ciało nie różni się zbytnio od modeli pochodzących z początku lat 80. Dopiero później zmieniono część miedniczną na taką z wyraźniej zaznaczonym aspektem "anatomicznym" (w latach 90. wzbogacono ją jeszcze o wypukłe nadruki mające przypominać bieliznę) oraz całkowicie zmieniono nogi - począwszy od materiału, z jakiego są wykonane (istnieje wyczuwalna różnica między winylem nóg z lat 70. i początku 80., a ich końca i prawie całych lat 90.!), przez stopy, które stały się nieco większe i bardziej "łagodne", na mechanizmie odpowiedzialnym za zginane kolana (bendable legs) skończywszy...

Sygnatura z pleców: © Mattel.Inc. 1966 / TAIWAN

Główka sygnowana jest wewnątrz datą 1976. Zjawisko to widoczne jest przez całe lata 80.! Dopiero z początkiem lat 90. zaczęto sygnować główki na karku, zapewne z wygody...

 I tak na koniec, dla porównania - Superstary lat 80. i 90. w zestawieniu z ich protoplastką, Barbie 'Superstar' (1976):

(od lewej: Barbie 'Magic Moves' 1985, 'Barbie & The Rockers' 1986, Barbie 'Fashion Play' 1986, Barbie 'Superstar' 1976, Barbie 'Dance Moves' 1995, Barbie 'Locket Surprise' 1992, Barbie 'Paint N Dazzle' Redhead 1993)

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • aleksja1988

  Kolejna perełka w Twojej kolekcji, gratuluję:) Gdzie Ty takie piękne lalki znajdujesz? I na dodatek w takim stanie.

 • mono-doll

  Ostatnie zdjęcie najlepsze :)
  Mam Pretty Change Barbie, która wygląda prawie tak samo jak ta Twoja, z tą różnicą, że ma inną fryzurę. I gdybym nie przeczytała tu, jakie są różnice w budowie tej lalki od tych późniejszych, nie zauważyłabym tego! Nogi są rzeczywiście inne w dotyku, głowa też, tak mi się wydaje.
  Podziwiam Twoją ogromną wiedzę na temat lalek, jak kiedyś zdecydujesz się napisać książkę, chcę ją mieć! :D

 • dollsecondhand

  Ciekawych rzeczy można się tu u Ciebie dowiedzieć. Nie wiedziałam, że mold mackie zastąpił superstara, myślałam, że istniał on niezależnie od niego, równolegle z moldem superstar. Dobrze to wiedzieć :-)

  To na pewno niesamowite uczucie mieć takiego protoplastę, pierwszą z pierwszych... Zazdroszczę ;-)

 • ziutek44

  i kolejna klasyka! gratuluję:)))

 • barbiecollector

  Miałem na myśli to, że w okresie od 1976 do 1991 królował tylko Superstar, jak twarz Barbie. Po wejściu na rynek headmoldu Mackie funkcjonowały oba, z tym, że początkowo Mackie wyłącznie u lalek kolekcjonerskich tworzonych przez Boba Mackie (stąd nazwa), dopiero później "zszedł" do playline, wypierając pod koniec lat 90. Superstara, który zniknął, zastąpiony swoją nową wersją, sygnowaną datą 1998. ;)

 • ashtrayboy

  Zazdroszczę zarówno samej Superstar, jak i tych wszystkich pięknych pań na fotce zbiorowej :) Stare Barbie to jest to...

 • lizeek

  Kurczak, bez makijażu i wymyślnej fryzury, a wygląda jak królowa na tle tych innych bliźniaczek :)
  Dla mnie prawdziwa Barbie zawsze będzie miała wyszczerzone, białe ząbki i dołeczki w policzkach.
  Niech żyją SuperStary!!
  Królik

 • Gość: [agausia95] *.centertel.pl

  Na początku myślałam, że poznam pochodzenie swojej lalki... Ale odkryłam coś innego. Parę lat temu, w second handzie kupiłam Barbie z Kenem i ogromną liczb ciuchów ( w większości oryginalne, ale nie posiadały metek, więc wtedy nie wiedziałam, że to oryginały) i teraz widzę, że jestem posiadaczką ciuchów Superstar - chodzi mi o tą różową "chustkę" na biodra i bodu (body jednak zagubiłam w domu, ale jestem pewna że to to ze zdjęcia). Niestety lalka nie jest podobna do tej ze zdjęcia, ma inne oczy i więcej rzęs. Na wew. stronie głowy ma napis: MATTEL INC 1976 PHILIPPINES, a na ciele (nad pośladkami) : MATTEL INC 1966 PHILIPPINES.

 • Gość *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Jakże ja się cieszę, że wreszcie trafiłam na opis mojej lalki :) Od dłuższego czasu próbuję dowiedzieć się z którego roku jest moja Barbie, którą dostałam w 84 roku od kuzynki z Grecji. Już wtedy była używana, miała wyrwaną grzywkę, i brakujący pierścionek oraz naszyjnik(?) Kolczyki są takie same jak u Pana, tylko kamyczki są bordowe, Była ubrana w długą bordową suknię z rozcieńciami i zapięciem na plecach i szal z tego samego materiału, zakończonego różowymi puszkami. Niestety to ubranko mi ukradziono :-/ Została jedynie różowa sukienka w całuski, którą odnalazłam w internecie jako model z 75ego. Lalka jest do tej pory ze mną w niezmienionym stanie. Wreszcie wiem ile na prawdę ma lat. Bardzo się cieszę!
  Uważam, że laleczki z tamtych czasów są o niebo bardziej dopracowane i mają o wiele więcej wdzięku niż współczesne.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Ida

© Barbie Collection Blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci