Menu

Barbie Collection Blog

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Barbie, ale baliście się zapytać...

Barbie 'Ballerina' (1976)

barbiecollector

 

Barbie 'Ballerina' została wydana w 1976 roku. Ubrana w białe tutu (strój baleriny), z zapinanymi na kostce baletkami, złotą koroną i bukietem kwiatów, by przy pomocy właścicielki mogła zatańczyć w balecie... Dodatkowo, Mattel stworzył dla Barbie dwa inne stroje, sprzedawane oczywiście oddzielnie. 

Nowa Barbie 'Ballerina' miała idealnie zachowany facepaint oraz swoje oryginalne włosy, które dzięki wielu zabiegom dziś przypominają pierwotne uczesanie, z jakim lalka trafiła na rynek. Lalkę kupiłem nagą, jednakże miała ona koronę, z którą ją sprzedawano w latach 70. Dzięki uprzejmości Sigridr stałem się posiadaczem oryginalnego tutu dla 'Balleriny'...

Bardzo podoba mi się headmold tej Barbie - zwany 'Twist'n Turn'** lub 'Eyelash Era'**, powstały w 1966 roku. Na główce brak sygnatury.

** obie nazwy pochodzą od modelu, w którym po raz pierwszy się pojawił, mianowicie Barbie Twist'n Turn, w roku 1967. Modele te miały także wprawiane, "naturalne" rzęsy, stąd druga nazwa headmoldu;

 

Tutu, czyli strój baletnicy, składa się z satyno-podobnego body oraz tiulowej spódnicy, której brzegi ozdobione są złotą tasiemką...

 

Ciało Barbie to połączenie dobrze znanego torsu, sygnowanego datą 1966, części miednicznej (charakterystycznej dla późnych lat 70. i początku 80. - później ta część ciała nieznacznie się zmieniła), nóg z ostrymi stopami, z wyraźnie zarysowanymi palcami i rękami bardziej kojarzącymi się z lalką-pływaczką, niż baleriną (w roku 2000 Mattel wykorzystał ten mold rąk u Barbie 'Swimming Champion').

Sygnatura z pleców - © Mattel.Inc.1966 / U.S.PatendPending / TAIWAN

Barbie ma odchylane na boki ręce (niezbyt "głęboko", ręce same cofają się do punktu wyjścia) i zginane "na pięć" kolana. Nogi natomiast są usytuowane dość daleko od miednicy, gdyż znajduje się między nimi mechanizm, za pomocą którego Barbie, przy pomocy właściciela, może robić taneczne wykopy i piruety. Dziś mechanizm nie jest tak sprawny, jak po wyjęciu z pudełka, jednakże widoczna jest zależność między jedną nogą, a drugą - gdy poruszy się jedną w tył, druga wędruje ku przodowi i podnosi się do góry...

 

 

Poniżej fryzura lalki, wzorowana na tej oryginalnej:

Dopiero, gdy Barbie założyła oryginalny strój, stała się prawdziwą 'Balleriną'!

A tak Barbie 'Ballerina' wyglądała w oryginalnym opakowaniu: (zdjęcie by eBay.com)

 

Wydano także Barbie 'Ballerinę' w wersji AA, której nadano imię Cara. Ten model był debiutem kolejnej z afroamerykańskiej przyjaciółki Barbie, która pojawiła się także jako Cara 'Quick Curls' i jej druga edycja. Twarz Cary oparta jest na headmoldzie Steffie, sygnowanym datą 1971.

 

 

By zabawa Barbie i Carą była jeszcze lepsza, Mattel stworzył 'Ballerina Barbie Stage' - scenę na specjalne występy Barbie, wykonaną z grubej tektury i plastikowych elementów, takich jak poręcz baletowa czy toaletka (z tyłu, za sceną znajduje się garderoba) (zdjęcie by eBay.com)

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • ziutek44

  heh jest pięęęęękna! Zaraz uschnę z zazdrości:)))

 • tomaszlalk

  doprowadziłeś ją do ładu (widziałem ją na allegro) teraz wygląda świetnie gratuluję tak cennego nabytku .

 • bridget92

  No niestety, zdarzają się błędy i najlepszym "fryzjerom" xD Złą dawkę markera zastosował, na szczęcie dobrze, że trafiła do Twojego SPA;)
  Prawdziwa balerina, rzeczywiście;) Piękną ma twarz(tak, tak, wiem-mold:P), śliczna;)

 • lizeek

  Ależ ona śliczna! Taka delikatna i subtelna. Podoba mi się w tej lalce to, że w ogóle nie widać na niej upływu lat. Dobra robota!
  RudyKrólik

© Barbie Collection Blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci