Menu

Barbie Collection Blog

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Barbie, ale baliście się zapytać...

'Blonde Ambition' - Barbie Marilyn Monroe (2009)

barbiecollector

Dzięki uprzejmości Rudego Królika udało mi się nabyć Barbie Marilyn Monroe z serii 'The Blonde Ambition Collection' (jeszcze raz - DZIĘKUJĘ!). Lalka nie zachwyciła mnie swoją urodą (jak np. Edward) i podobieństwem do oryginału aż tak, jak Barbie Beyonce, jednakże bardzo cieszę się z jej posiadania...

'The Blonde Ambition Collection' 

'The Blonde Ambition Collection' - to seria lalek, wzorowanych na sławnych blondynkach. Pierwsza w serii była właśnie Marilyn Monroe (Pink Label) (2009), a kolejne to: aktorka Goldie Hawn (Black Label)* (2009) i modelka Heidi Klum (Pink Label) (2009). Zapewne w najbliższym czasie do serii dołączy podobizna Madonny czy Lady Gagi...

Mankamentem tej serii jest to, że w przeciwieństwie do serii 'Timeless Treasures' (gdzie twarze oddają rysy gwiazd) lalki otrzymują headmoldy wcześniej wykorzystywane do tworzenia lalek playline lub kolekcjonerskich, w nieznacznym stopniu przypominające rysy pierwowzorów, a całe "podobieństwo" opiera się na stylizowanym makijażu oraz wzorowanej fryzurze i stroju. Dlatego lalki określane są jaką jako "Barbie as Marilyn Monroe"** (Barbie jako Marilyn Monroe), co ma oznaczać, że to Barbie wcieliła się/"przebrała" za daną gwiazdę...

  Barbie jako Goldie Hawn

  Barbie jako Heidi Klum

(zdjęcia ze strony BarbieCollector.com)

* jako jedyna z serii nie należy do 'Pink Label', pewnie ze względu na wkład pracy, jaki był potrzebny do pokrycia ciała lalki tatuażami, wzorowanymi na skeczu "The Mod, Mod World", w którym Goldie zagrała; Ponadto ciało (Model Muse) otrzymało nowe, odpowiednio wymodelowane ręce;

 ** podobna sytuacja ma miejsce w przypadku serii 'Hollywood Legends Collection', z której pochodzą chociażby moje lalki Scarlett, stworzone na bazie moldów 'SuperStar' i 'Mackie';

 

Barbie as Marilyn Monroe 

Początkowo Marilyn miała pozostać w stanie NRFB (never removed from box). Ponieważ jednak w pudełku nie dała się porządnie sfotografować, zgrzeszyłem i wyjąłem ją, jednak bez odpinania od wewnętrznej tektury.

Tak prezentuje się w pudełku, którego cztery ściany wykonane są z przezroczystego plastiku, by podziwiać lalkę bez jej wyjmowania (jak widać, niezbyt się to sprawdza).

 

W rogu pudełka krągła plakietka, informująca o 50. urodzinach Barbie:

 

Tył pudełka zawiera krótką charakterystykę serii 'Blonde Ambition' oraz informacje na temat kostiumu lalki, wzorowanego na oryginalnym projekcie Mr. Travillasa (pierwsze zdjęcie od prawej), który tworzył niezapomniane stroje dla Marilyn (i w które później Mattel ubierał jej plastikowe podobizny!).

A teraz już Marilyn poza pudełkiem, ale nadal przytwierdzona do tektury!

Suknia jest wzorowana na projekcie, jednak nie jest identyczna! Z charakterystycznym dla Barbie przepychem dół sukni został znacznie rozszerzony, co, gdyby lalka ożyła, znacznie utrudniłoby jej chodzenie (ten sam problem dotyczy choćby lalki Beyonce), ale za to taka ilość materiału ukryłaby stojak, jeśli ktoś chciałby ją wyjąć... Suknia jest zaszyta na lalce (o czym informuje już napis z tyłu pudełka!), podobnie jak stroje Marilyn, które zaszywano dopiero na jej ciele, a wszystko po to, by ubranie leżało jak najlepiej!

Ciało lalki to typ 'Model Muse' z obiema rękami zgiętymi w łokciach. Trochę dziwny wybór dla lalki mającej przypominać kobietę, która przecież słynęła z krągłości!

 

O ile się nie mylę, twarz Marilyn oparta jest na headmoldzie Mackie 1991. Co ciekawe, mold ten "z natury" ma zamknięte usta, tu zaś dzięki zębom namalowanym na górnej wardze, stał się "otwarto-usty". Dzięki temu zabiegowi specom od makijażu udało się uchwycić ponętnie rozchylone wargi Marilyn, czego nie dałoby się zrobić przy "wyszczerzonym" Superstarze.

 

Trochę dziwnie wyglądają jednak oczy lalki - headmold Mackie ma ostro zarysowany ich kontur, w który zawsze wpasowywano farbę. Tu (ponieważ Marilyn często zalotnie mrużyła oczy) farba nie wypełnia całkowicie oka, przez co na dole widać linię konturu, sprawiającą wrażenie podkrążonego oka...

Włosy oczywiście utrwalone "na amen", w charakterystycznej dla Marilyn fryzurze. Kolczyki także są idealnie odwzorowane. Oryginalne widać na zdjęciu za lalką...

Paznokcie, zarówno u rąk, jak i u nóg pomalowane na czerwono, ta, by pasowały do ust. Co dziwne, lalka nie ma założonych butów! Zapewne są razem ze stojakiem zamknięte w tekturze...

Dzisiejsze lalki nie są tak po prostu, bezceremonialnie przytwierdzane do tektury niezliczoną ilością powlekanych plastikiem drucików. Do tektury mocowane są przezroczyste wsporniki, dzięki którym lalka nie ma bezpośredniego kontaktu z tekturą (przez co z czasem farba nie przenosi się na lalkę i jej nie barwi!), a także jest na tyle od niej daleko, by bez wyjmowania z pudełka można ją było obejrzeć z każdej strony...

Najbardziej dziwi mnie jednak sposób mocowania głowy, która przytwierdzona jest do wspornika takimi samymi plastikowymi łącznikami, jak papierowe metki do ubrań w sklepie... Jak oni to "wkładają w głowę"???

 

A tak wygląda Barbie as Marilyn Monroe na zdjęciach promocyjnych: (google.com)

 

 

Oczywiście Barbie as Marilyn Monroe z serii 'The Blonde Ambition Collection' nie jest jedyną lalką Mattela wzorowaną na tej gwieździe! Marilyn, jako jedyna ze sław, doczekała się najwięcej (bo aż sześciu) plastikowych podobizn, z których każda ubrana jest w stroje wzorowane na projektach Mr. Travilla!

W serii 'Hollwyood Legends Collection' znalazły się trzy lalki, stworzone na bazie headmoldu Superstar 1976 i ciała TNT 1966 z rękami PTS prostymi w łokciach (tzw. ciało typu Shani) (wyjątek stanowi ostatnia lalka, która ma jedną rękę PTS prostą, drugą zaś PTS zgiętą):

* Barbie as Marilyn in White Dress from "The Seven Year Itch" (Barbie jako Marilyn w Białej Sukni z filmu "Słomiany Wdowiec") (1997)

* Barbie as Marilyn in Pink Dress from "Gentlemen Prefer Blondes" (Barbie jako Marilyn w Różowej Sukni z filmu "Mężczyźni wolą blondynki") (1997)

* Barbie as Marilyn in Red Dress from "Gentlemen Prefer Blondes" (Barbie jako Marilyn w Czerwonej Sukni z filmu "Mężczyźni wolą blondynki") (1997)

W serii 'Timeless Treasures' znalazły się dwie lalki, dla których stworzono nowe headmoldy, wzorowane na rysach Marilyn:

* Marilyn Monroe doll #1 (2002) (suknia wzorowana na tej, w której Marilyn zaśpiewała "Happy Birthday" dla JFK'a)

 

* Marilyn Monroe doll Giftset from "How to Marry A Millionaire" (2002) (Lalka Marilyn sprzedawana w zestawie ubrań z filmu "Jak poślubić milionera" - różowej sukni i czerwonym kostiumie kąpielowym)

 

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • bridget92

  Zacznę od tego, że Barbie jako Goldie Hawn za bardzo jej nie przypomina, ale to na marginesie xD Prawdziwa Marilyn jest nie do odwzorowania, jednakże lalka jest śliczna. Ma piękne usta, fryzurę i sukienkę oczywiście. No jest i pieprzyk:P Piękny okaz do kolekcji, tym bardziej, że nieproporcjalny do niskiej ceny :)

 • tomaszlalk

  mi się podoba ta :* Barbie as Marilyn in White Dress from "The Seven Year Itch" (Barbie jako Marilyn w Białej Sukni z filmu "Słomiany Wdowiec") (1997) oraz * Marilyn Monroe doll #1 (2002) (suknia wzorowana na tej, w której Marilyn zaśpiewała "Happy Birthday" dla JFK'a) myślę żę są najbardziej podobne do MARILYN , jesteś już chyba trzecią osobą (blogi) która posiada tę laleczkę :):)

 • lizeek

  No właśnie! Chciałam pomóc, a czuję się jak jakiś lalkowy dealer! Dobrze, że już wszystkie wymiotło ze sklepu. Swoją drogą to świństwo, że na All te lale były za 200-260 zł na prawdę nie wiem skąd ta cena. A może to u mnie sie pomylili?
  RudyKrólik

 • james_beckerson

  Zgadzam sie ze najbardziej Marilynowata jest ta w wersji Happy Birthdaynej. Przyznam ze dopoki o tym nie napisales, nie zauwazalem ze ona ma oko inaczej pomalowane niz forma moldu nakazuje. Trochę faktycznie szkoda, że wpakowali ją na Model Musę, skoro jestesmy w czasach, w ktorych ówczesne idealy figury skazane bylyby na odchudzanie sie gdyby zyly dzis. Czyzby Marilyn uwspolczesniona ? :P

  Cieszy mnie ze wybrali tą suknie. Sposrod tych najbardziej znanych jest chyba najmniej opatrzona. Pytanie tylko, jak ona trzaskocze, jak jej nie dali butow wlozyc.

 • ziutek44

  ta laleczka ma coraz większe grono fanów:)))nic dziwnego, bo ładna:) strasznie podoba mi się jej sukienka!

© Barbie Collection Blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci