Menu

Barbie Collection Blog

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Barbie, ale baliście się zapytać...

Ciała Barbie od 1959 do 2000 roku

barbiecollector

Dziś postanowiłem nie opisywać kolejnej Barbie, a stworzyć małą notkę encyklopedyczną. Tym razem pod lupę wziąłem ciała lalek w mojej kolekcji, czyli ciała z lat 80. i 90., a także reprodukcje ciała vintage. Brak więc tu jakże popularnych teraz ciał Bellybutton, wykorzystywanych u dzisiejszych playline, My Scene, a także lalek kolekcjonerskich, ponieważ żadna z moich lalek takowego nie posiada.

W świecie Barbie nie tylko twarz ulegała ciągłym zmianom (Headmold'y w mojej kolekcji) - ciała także wciąż były poddawane modyfikacjom przez speców z firmy Mattel, którzy chcieli nadążyć za pędzącą modą i sprawić, by Barbie była wciąż na topie (i wciąż, i wciąż...). Wprowadzali także zmiany, by zamykać usta rzeszom krytyków, dla których ciało Barbie było nienaturalnie wąskie w talii, nienaturalnie duże w biuście i biodrach, o nienaturalnie długich nogach i nienaturalnie wydłużonej szyi... W skrócie mówiąc - całe było nienaturalne! Ciekawe czy dzisiejsze Bellybutton zadowala krytyków i rodziców?

Przegląd przez wszystkie ciała od roku 1959 do końca lat 90.

 

Strasznie trudno było zebrać w jednym miejscu wszystkie te lalki, nie mówiąc już o ich rozbieraniu i wyjmowaniu z pudełek. Koniec końców - udało się!

Oto moje modelki: (od lewej)

1. Barbie 'Picnic Set' (2006)

2. Barbie 'Made for each other' (2006)

3. European Barbie (lata 70te)

4. Barbie 'Fashion Play' (1986)

5. Barbie z giftsetu 'Barbie & Friends' (1982)

6. Barbie 'Hollywood Legends Collection: Gone with the Wind, Scarlett O'Hara, third in series' (1995)

7. Barbie 'In-Line Skating' (1996)

8. Barbie 'Horse Riding' (1997)

9. Barbie 'Twirling Ballerina' (1995)

10. Barbie 'Dance Moves' (1995)

Vintage / Mod Era

Debiut Barbie w 1959 od razu wywołał skandal, głównie ze względu na kształty lalki! Dotąd, oprócz winylowych bobasów, nikt nie widział lalki wyglądającej jak dorosła kobieta... Pomysł ten okazał się jednak strzałem w dziesiątkę, bo dzieci pokochały Barbie!

 

 

 

1. Vintage Body - ciało produkowane od 1959 do 1966, wykonane z twardego winylu, barwionego na cielisty kolor (oprócz Barbie #1), występowanie tylko w wersji 'Caucasian' (białej), w 1965 wzbogacone o zginane nogi (bendable legs), sygnatura (na pośladku) w tym przypadku:

Barbie / © 1958, 2004 / Mattel. Inc / CHINA (ponieważ jest to reprodukcja lalki, sygnatura różni się od tej oryginalnej, by można było odróżnić reprodukcję od oryginału)

Sygnatura Barbie #1 wygląda tak:

Barbie™ / Pats Pen. / MCMLVIII / by Mattel / Inc.  (wygląda tak samo u #2, #3, #4)

u Barbie #5 wygląda tak:

Barbie ® / Pats Pen. / MCMLVIII / by Mattel / Inc.

zaś u Barbie #6 tak:

Midge™ / © 1962 / Barbie ® / © 1958 / by / Mattel, Inc. (w sygnaturze dodano imię Midge, ponieważ ciało wykorzystywane jest także do jej produkcji)

 

2. Mod Era Body (bendable legs) - sygnowane datą 1966, w produkcji od 1967; zwane także ciałem TNT (twist 'n' turn), ze względu na skrętną talię (turn waist); sygnatura na plecach:

Mattel. INC. 1966 / INDONESIA (mimo że to reprodukcja, sygnatura jest taka, jak w oryginale; sygnatura zawiera nazwę firmy, datę wprowadzenia typu ciała i kraj, w jakim ciało powstało)

 

3. Mod Era Body (straight legs) - ciało TNT, sygnowane datą 1966, z prostymi, plastikowymi nogami; sygnatura na pośladku:

©1966 / Mattel, Inc / U.S. Patented / U.S. Pat. Pend. / Made in / Japan

 

Wszystkie ciała mają możliwość ruszania rękami (dookoła), nogami (przód – tył) i głową (lewo – prawo). Dodatkowo ciała TNT mają możliwość skrętnej talii i (u Barbie 'Made for each other') zginania nóg (bendable legs).

 

Ciało 1966

To najbardziej znane ciało Barbie, sygnowane datą 1966, w produkcji od 1967 do roku 2000; ciało charakteryzuje się dużym biustem i skrętnym połączeniem w talii, na przestrzeni lat występowało w wielu wersjach, ze zmodyfikowanymi rękami i nogami. Sygnatura w większości przypadków zawiera nazwę firmy, datę stworzenia prototypu i nazwę kraju, w jakim ciało powstało, np.

© MATTEL.INC.1966 / TAIWAN (bądź CHINA, MALAYSIA, PHILIPINES, JAPAN)

Poniżej wariacje na temat ciała '1966' w mojej kolekcji:

1. stosowane u lalek-baletnic i w 2000 u lalki-pływaczki (tylko ręce); ręce PTR ('point to rear' - zwrócone do tyłu), proste; możliwość odchylania na boki (po latach szybko wracają do punktu wyjścia!); nogi zginane, z "ostrymi" stopami (stosowane w latach 70. i na początku 80.) - odlew stopy wyraźny, widać każdy palec;

2. stosowane u lalek z lat 80., przeważnie w serii 'Fashion Play' i 'My First'; ręce PTR, proste; możliwość poruszania wyłącznie dookoła, nie odchylane; nogi zginane, z "ostrymi" stopami;

3. stosowane w latach 90., najczęściej w seriach "plażowych"; ręce PTR, proste; dłoń nieco grubsza niż u wersji z lat 80.; nogi zginane, z "łagodną" stopą (nieco szersza niż "ostra", niewyraźne palce);

4. stosowane w latach 70. i 80. u "droższych" wersji, przeznaczonych dla starszych odbiorców; ręce PTS ('point to side' - zwrócone do boku), zgięte w łokciu pod kątem 90°, z możliwością odchylania na boki, w prawej dłoni otwór na pierścionek; nogi zginane, o "ostrych stopach";

5. stosowane u lalek z końca lat 80. i lalek lat 90. - u "droższych" wersji, przeznaczonych dla starszych odbiorców; ręce PTS ('point to side' - zwrócone do boku), zgięte w łokciu pod kątem 90°, z możliwością odchylania na boki, w prawej dłoni otwór na pierścionek; nogi zginane, stopy "łagodne";

6. stosowane u lalek lat 90. i kolekcjonerskich; ręce PTS, proste, z możliwością odchylania na boki; w prawej dłoni otwór na pierścionek; nogi zginane, o "łagodnych" stopach;

7. stosowane u niewielu lalek z lat 90. (np. 'Teacher' Barbie) i lalek kolekcjonerskich (tu: 'Lady Luck'); ręce odchylane na boki, prawa ręka PTS zgięta w łokciu pod kątem 90°, lewa PTS prosta (zamiennie, w zależności od modelu); nogi zginane, o "łagodnych" stopach;

Możliwości ruchowe ciała '1966':

Układ rąk w poszczególnych modelach:

 

Różnice w stopach ciała 1966 z rękami PTR i PTS zgiętymi w łokciach - pierwsza lalka ma stopy "ostre", druga - "łagodne":

Wariacja na temat ciała 1966 - jedna ręka od ciała PTS ze zgiętym łokciem, druga od PTS z prostym łokciem (wybaczcie, że 'Lady Luck' w pudełku, ale i tak nie da się jej rozebrać, więc postanowiłem jej już nie wyciągać z pudełka):

I jeszcze możliwość zginania kolan - początkowo Mattel wprowadził zginanie "na pięć" ('Ballerina' - pierwsza od lewej i 'Twirly Curls' - trzecia od lewej), póżniej już tylko "na trzy" (od lewej: druga i ostatnia Barbie):

Bend and move

Ciało bend and move, zwane także poseable body (pajacyk) lub "gimnastyczka", wprowadzone w latach 90.; charakteryzuje się kulkowym połączeniem w talii (nie zawsze!), zawiasami w łokciu i kolanie (nie zawsze!) oraz czasami w kostce; sygnowane datą 1993; podobnie jak w przypadku ciała 1966, bend and move występuje w wielu wariacjach. Poniżej te z nich, jakie znalazły się w mojej kolekcji:

1. standardowe ciało bend and move, z kulkowym łączeniem w talii, zawiasami w łokciach i kolanach, o płaskich stopach; w całości wykonane z plastiku (oprócz głowy oczywiście!), lekkie; sygnowane:

© 1993 MATTEL / MALAYSIA

 

2. bend and move ze zmodyfikowaną nogą - stopa przypomina tę z ciała '1966', "łagodną" wersję; sygnowane:

© 1993 MATTEL / CHINA

 

3. góra od ciała 1966 z rękami PTS, zgiętymi w łokciach pod kątem 90°; dół od standardowego bend and move; sygnowane:

© MATTEL.INC.1966 / CHINA (ponieważ góra ciała pochodzi od ciała 1966)

 

4. ciało bend and move ze zmodyfikowanymi dłońmi i z artykułowanymi kostkami; stopy z wmoldowanymi baletkami; typowe ciało dla lalek-baletnic z lat 90.; sygnowane:

© 1993 MATTEL / MALAYSIA

Możliwości ruchowe ciała bend and move:

 

Różnice dłoni: (od lewej: standardowa dłoń dla bend and move; dłoń PTS ciała '1966', z dziurą na pierścionek; dłoń lalki-baletnicy)

Różnice stóp: (od lewej: standardowa płaska stopa ciała bend and move;artykułowana w kostce stopa z wmoldowaną baletką; plastikowa wersja "łagodnej" stopy od ciała 1966)

Wariacje ciała bend and move:

Połączenie ciała bend and move z ciałem 1966 PTS z rękami zgiętymi w łokciu

Wprowadzenie do ciała bend and move stóp z ciała 1966:

Jestem ciekaw, kto zdołał przebrnąć przez całą notkę...?

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • bridget92

  "Mała" notatka, ale jakże pouczająca;) Piękne lalki na zdjęciu głównym, jeszcze trochę i w Twojej kolekcji będą wszystkie modele ciał;)(tego Ci życzę;P)

 • ziutek44

  No trochę sobie poczytałam i dużo się dowiedziałam:) bardzo ciekawa notka:)

 • nytrzanka

  Moja Barbie z 1966 roku (Indonesia) ma wmoldowane białe majteczki we wzorki, ale kupiłam ją w lumpeksie bez jakiegokolwiek ciuszka i nie mam pojęcia jaki to model. Pozdrawiam:)

 • Gość: [gosiaksz] *.wic0m.net.pl

  Bardzo ciekawy artykuł i rewelacyjne źródło wiedzy!

 • barbiecollector

  Dziękuję ;)

© Barbie Collection Blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci