Menu

Barbie Collection Blog

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Barbie, ale baliście się zapytać...

'Barbie & Friends' Giftset (1982)

barbiecollector

 

Od czasu, kiedy zacząłem kolekcjonować lalki, miałem już chyba z milion pomysłów, na jakie lalki konkretnie się nastawić... Początkowo miały to być Barbie celebrities (stylizowane na gwiazdy kina i popkultury), lalki używane, lalki NRFB, reprodukcje vintage, lalki początków lat 90. czy całych lat 80. (według mnie to dwie najlepsze dekady istnienia Barbie!). Dlatego dziś notka poświęcona jest jednej z lalek z lat 80.

Barbie z zestawu (giftset) 'Barbie & Friends' z roku 1982 (a więc lalka ma 28 lat - więcej ode mnie!). 

barbie

Twarz oparta na headmoldzie Superstar, który powstał w latach pod koniec tak 70. (głowy z tym moldem są markowane datą 1976, czyli rokiem wydania Barbie 'SuperStar', od której wzięła się nazwa moldu), a lata 80. i początki 90. to okres panowania tego typu twarzy u Barbie...

barbie

Początkowo miałem problem ze zidentyfikowaniem mojej zdobyczy, gdyż kupiłem ją używaną i bez oryginalnego ubrania, a nie jest ona jednym z najbardziej znanych modeli lat 80. W końcu natrafiłem jednak przypadkowo na zdjęcie giftsetu, w którego skład wchodziła moja lalka.

 

barbie

Barbie ma raczej niespotykane, fioletowe oczy. Moja dodatkowo jedną z powiek ma pomalowaną intensywniej - to zapewne wpadka kogoś w fabryce Mattela, ale dodaje lalce uroku...

barbie

Ciało lalki to model, którego prototyp stworzono w 1966, ze zgiętymi na stałe rękami.

Jako ciekawostkę dodam, że zawsze uśmiech na mojej twarzy wywołują opisy na portalach aukcyjnych związane z tą datą (1966). Ludzie widząc ją na sprzedawanej lalce myślą, że trzymają w ręku lalkę 44-letnią, gdy tak naprawdę może ona równie dobrze pochodzić z lat 70., co końca 90.

 

nude nude 

Na tym zdjęciu widać, że lalka ma już zginane nogi (bendable legs - wprowadzone w 1965), zginane "na trzy". Początkowo nogi zginały się "na pięć", co dawało lepszy efekt, np. podczas sadzania lalki na krześle. (dokładniejsze zdjęcia tych różnic ujmę na zdjęciu i dodam je przy notce o lalce z lat 70.)

nude

A tu zdjęcia giftsetu 'Barbie & friends'(zdjęcia ze strony google.com)

box face

W skład zestawu weszła (od lewej): P.J. (kuzynka Barbie), Ken (chłopak Barbie) i Barbie.

O P.J.

P.J. (czyt. Pi Dżi) ukazała się niedługo po Midge, w roku 1969 (Twist 'n Turn P.J.), jako kuzynka Barbie. Początkowo miała twarz opartą na moldzie Midge, wzbogaconym o wprawiane, "naturalne" rzęsy. W latach 70. pojawiła się w zestawie 'Sun Set Malibu', z nową twarzą (moldem Steffie 1971)  i słoneczną opalenizną.

P.J. TNT P.J. (1969)

P.J. Sun Set Malibu P.J. (1971)

O Kenie

 

Kenowi poświęcę osobną notkę... Tu wspomnę tylko, że Ken zadebiutował w roku 1961, jako chłopak Barbie. Para nigdy się nie pobrała (występowali co prawda w strojach ślubnych, ale tylko jako modele!), w roku 2004, na fali wielkich rozstań w Hollywood, Barbie zerwała z Kenem, a ten zniknął z taśm produkcyjnych. Wówczas Barbie związała się z młodszym chłopakiem, Blainem. Dziś, o ile mi wiadomo, Barbie i Ken znów są parą...

Look prezentowany przez Kena z giftsetu 'Barbie & friends' to jego piąty wizerunek (mold zwany także SuperStar lub Ken Mold).

O stroju

Ponieważ Barbie kupiłem bez oryginalnego stroju, ubrana jest w suknię z zestawu 'Dream Glow' z roku 1985. Różowa suknia, pokryta jest fosforyzującymi gwiazdkami, które w nocy świecą. Ponieważ sukienka ma 25 lat, gwiazdki nie świecą już tak intensywnie i nie da się tego uchwycić na zdjęciu... 

Poniżej zdjęcia sukni na oryginalnej lalce w pudełku: (zdjęcia ze strony google.com)

dg dg

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • bridget92

  Piękne oczy lalki, baśniowa suknia, ogólnie lalka sprawia wrażenie jak z bajki. Bardzo fajnie wyglądają te święcące gwiazdki, ciekawy zabieg. Dobrze, że Ken wrócił do barbie bo dziwnie brzmi Barbie & Blain.;)

 • james_beckerson

  Załozylem sobie tu konto tylko dla tego Twojego bloga. Bardzo podoba mi się Twoje zainteresowanie akurat lalkami z ery TnT i SUperstarów, jak rówież cieszę się ze masz dostateczną ilość wiedzy o nich, sądząc z fachowości Twoich notek. Miło mi je czytać i czekam na następne.

 • allmodem

  Masz dużą wiedzę. Bardzo przyjemnie się czyta Twojego bloga.
  Ja też najbardziej lubię Barbie z lat 80-wczesnych 90, starsze również. Najnowsze nie mają już tego uroku. I to właśnie Barbie stanowią większość mojej kolekcji.
  Z przyjemnością będę zaglądać. Pozdrawiam.

 • ziutek44

  cudne PJ-ki:) chciałabym takie.....

 • Gość: [M] *.play-internet.pl

  Dobry Boże, parę ładnych lat szukałam nazwy tej lalki ze świecącą się w nocy sukienką :D. Była to chyba moja ulubiona sukienka dla lalek, aż mi się łezka w oku zakręciła jak znalazłam się na Twoim blogu ;)

 • safirasun

  Też miałam taką lalke Barbie 'Dream Glow az wspomnienia wracaja :):) super blog !

© Barbie Collection Blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci